Trochu jiný rýžový nákyp

Zase sama doma. Vlastně ne tak docela. Společnicí mi byla lednice plná zbytků. Tu trochu rýže od pondělní večeře, tu kousek před slimáky zachráněné cuketky, na dně sklenky bazalkového pesta…. Všechno možné a dohromady vlastně nic. Žaludek jsem si nějak zaplnit musela a tak mi nezbylo než zaimprovizovat. O konečný výsledek se s vámi musím podělit, protože tahle znouzecnost se na našem stole určitě objeví zas a třeba i vám se bude líbit další způsob jak s grácií servírovat „přebytky“ :-)

Suroviny:
nákyp (s přehledem zasytí dva dospělé hladové krky)
400g vařené rýže
50g parmezánu
3 vejce
1 lžíce pesta
olivový olej
150g cukety
100g žampionů (čerstvých)
1/2 větší papriky
1/2 cibule (třeba červené)
hrst bazalky
sůl, pepř

omáčka (nemusí být, ale já bych ji nevynechala)
200g rajčat (červených, sladkých a voňavých)
1/2 větší papriky
1/2 cibule
1 zelená chilli paprička
1 stroužek česneku
hrst bazalky
sůl, olej

Postup:
Troubu zahřejeme na 200°C.
Očistíme si zeleninu, nakrájíme na plátky a zrudka orestujeme na pánvi. Necháme vychladnout a přidáme jemně posekanou bazalku. Smícháme vejce, parmezán, pesto, ev. sůl a pepř dle chuti a promísíme s rýží. Menší zapékací misku vymažeme máslem, vysypeme strouhankou. Vlijeme polovinu rýžové směsi, poklademe zeleninou a zakončíme rýží. Kdo má přebytečnou mozzarellu nebo jiný sýr, neváhá a použije. Pečeme přibližně 40minut, necháme 10-15minut odpočinout (nákyp si „sedne“ a lépe se porcuje).
Podáváme
s rajčatovou omáčkou:
Na plech dáme rozpůlená rajčata, papriku a chilli papričku, zakápneme olejem a dáme péct při 200°C na 20minut (tudíž společně s nákypem). Opečenou zeleninu rozmixujeme spolu s česnekem, cibulí a bazalkou, doladíme solí, pepřem.

Jak nakládáte nejraději nakládáte s nadbytečnými potravinami vy? Máte ověřené metody nebo se necháte unášet na křídlech momentální inspirace?

4 reakce na „Trochu jiný rýžový nákyp“

  1. Psíky závidím. V roli dojížďáka jsem většinou já, protože Koblih je neustále v trapu. Naštěstí těch zbytků nemáme tolik a příliš často
    :-)

  2. Soni, já se přiznám … nadbytečné potraviny u nás šrotují psíci, zamíchá se to do granulí a je to .. asi se to nemá nooo…

    Málokdy je tu něco, co se dá ještě zpracovat, v týdnu moc nevařím (pro obědy si chodíme) a o víkendu se vyřádím a skoro všechno se sní … takže tak u nás:)

    Tvůj trochu jiný rýžový nákyp vypadá báječně;)

Komentáře nejsou povoleny.