Placičky z červených fazolí a sladkých brambor

Do nedávné doby jsem si myslela, že nikdo nemůže být v jídle vybíravější než já. Óóóó, jak jsem se mýlila. Pořídili jsme si totiž s mužem mládě, které nejí jen tak něco. Do úst nevezme hovězí, pohrdá vepřovým i drůbežím masem, ale takovou klobásku tu si dá tuze rád. K mé velké radosti bere na milost jako zdroj bílkovin alespoň luštěniny. Tudíž na talíři střídáme balsamico čočku, klasickou čočku na kyselo, několik luštěninových polévek a placiček či karbanátků. Dnes vám představím jednu z mnoha oblíbených variací.

Suroviny:
placičky
250g červených fazolí (vařených či z konzervy)
1 vejce
100 g sladkých brambor
2 jarní cibulky
4 lžíce hladké mouky
palec zázvoru
1 lžička mletého římského kmínu
1 lžička mletého koriandru
1 lžička prášku do pečiva
hrst jemně nasekaného koriandru (nebo petržele)
sůl
slunečnicový olej

jogurtová omáčka
250g bílého plnotučného jogurtu
1/2 salátové okurky (oloupaná, zbavená semínek, nastrouhaná)
1 lžička mletého římského kmínu
hrst jemně posekané máty
sůl

Postup:
Nejprve si připravíme jogurtovou omáčku – tj. všechny ingredientce smícháme a dáme chladit.

Dále nastrouháme zázvor a spolu s kořením zlehka orestujeme na lžíci oleje. Přidáme nahrubo strouhanou sladkou bramboru, necháme změkknout – cca 5minut a pak zchladit.

V mezičase rozmixujeme fazole s vejcem, smíchame mouku s práškem do pečiva, přidáme nasekanou cibulku, vychladlou směs brambor a koření a čerstvý koriandr nebo petržel. Vzniklá směs je poměrně hustá, ale lepivá, proto je tvarování placiček snazší pomocí dvou lžic.

Smažíme ve středně rozehřátém oleji, z každé strany zhruba pět minut. Lehce vychladlé podáváme se salátem a jogurtovou omáčkou.